Apraksts
Mēs piedāvājam jums pirmo monētu no jaunās kolekcijas monētu sērijas “Lasīšanas izaicinājums”, kas veltīta tēmai memento mori (latv. “piemini nāvi”) – “Doriana Greja ģīmetne”. Efektīgā jaunā monēta veltīta vienam no slavenākajiem rakstnieka Oskara Vailda literārajiem darbiem – dramatiskajam un nedaudz makabriskajam stāstam par Dorianu Greju.
Monētas autors ir talantīgais Londonas mākslinieks Ādams Spizaks. Iedvesmojoties no savām iecienītākajiem zinātniskās fantastikas, šausmu darbiem un videospēlēm, viņš bieži apvieno dažādus popkultūras elementus ar sirreālu, gotikas iedvesmotu 3D mākslu. Mākslinieks, kurš par datorgrafiku sācis interesēties jau 1996. gadā, šajā jomā darbojas vairāk nekā 25 gadus. Savas karjeras laikā viņš ir sadarbojies ar ne vienu vien slavenu mākslas, kino un videospēļu jomas pārstāvi. Ādams Spizaks ir strādājis ar tādiem gigantiem kā “Disney”, “Grammy”, “Adobe”, “Playboy” un “Hasbro”.
Veidojot monētu “Doriana Greja ģīmetne”, autors lielu uzmanību pievērsa Doriana sejas vaibstiem, izteiksmēm un centās labāk atainot Oskara Vailda romānā attēlotās personības nianses. Lai precīzi atspoguļotu stāstu, Ādams visā radošajā procesā izmantoja konkrētus stāsta mirkļus un tēmas.
Šī īpašā 5 dolāru Niue kolekcijas monēta ir izgatavota no vecināta sudraba un dekorēta ar zeltītiem elementiem. Monētas reversā, kurā attēlots stāsta galvenais varonis Dorians Grejs, redzamas atjautīgi ieaustas atsauces uz unikālajiem romāna elementiem, atspoguļojot varoņa pārdzīvojumu smagumu un stāsta slēptos aspektus. Paskatoties uz monētu, Doriana jakas atlokā redzēsit magones ziedu, kas simbolizē viņa atkarību no opija. Uz varoņa kakla redzama “Anubisa mezgla” veidā sasieta kaklasaite, kas ir mājiens uz Doriana vēlmi būt vienlīdzīgam ar Dievu un būt nemirstīgam. Personāža seja ir nežēlīga un šausmīgi izkropļota, gluži kā stāstā aprakstītais Doriana portrets, kas atspoguļoja viņa tumšās iekšējās pārmaiņas. Ap varoņa portretu redzami ziedu un galvaskausa detaļas, kas uzsver galvenos stāsta motīvus. Monētas augšpusē ir apzeltīts Oskara Vailda citāts: “To define is to limit” (“Definēt nozīmē ierobežot”).