Apraksts
Lietuvas Monētu kaltuve piedāvā jaunu sērijas “Sievietes”, kas veltīta ievērojamām vēsturiskām personām, monētu. Sērijas jaunākais mākslas darbs veltīts ēģiptiešu dievietei Izīdai, kas apvīta ar stāstiem un leģendām. Ēģiptes dieviete Izīda ir piemērs, kā izprast seno sievietes ideālu.
Piramīdas tekstos viņa ir katra Ēģiptes faraona un galu galā pašas Ēģiptes dievišķā māte.
Auglības, atdzimšanas un maģijas dieviete.
Senajā Ēģiptē Izīda bija pazīstama kā auglības, vēja, ūdens un navigācijas dieviete. Par Izīdu tika uzskatīta maģijas valdniece, kas pārspēj dieva radītāju Atumu. Turklāt dieviete tika iekļauta to dievību sarakstā, kuras rūpējās par medicīnu. Izīdas aizlūgums tika lūgts slimības gadījumā. Dzīves un nāves sfēras bieži tiek saistītas gan ar Izīdu, gan ar viņas māsu Neftīdu, kuras kopā attēlotas uz zārkiem un bēru tekstiem. Tika uzskatīts, ka Izīda aizsargā mirušos kopā ar dievietēm Neftīdu, Neitu un Selketu, un viņa bija mirušajiem veltīto rituālu galvenā dieviete.
Aizsargātāja, vīra un sievas attiecību piemērs.
Monētas reversā attēlota Izīda, kas tāpat kā viņas māsa Neftīda bieži tika attēlota kā piekūns vai sieviete ar spārniem. Tika uzskatīts, ka ar spārnu atlokiem viņa rada vēju. Piekūna izskatā viņa apraudāja mirušo Ozīrisu, tāpēc viņa bieži tika attēlota uz sarkofāgiem kā mirušā aizstāve. Dievietes tēls, kas nometies ceļos, liecina, ka viņa apraud katru mirušo, tāpat kā savulaik apraudāja savu mīļoto vīru Ozīrisu. Izīda un Ozīriss ēģiptiešiem vienmēr ir bijuši vīra un sievas attiecību piemērs. Viņa tika uzskatīta par laulības uzticības un sievišķības simbolu. Ēģiptieši ticēja, ka, ja sieva krāpj savu vīru, Izīda viņu noteikti sodīs.
Šis unikālais mākslas darbs var kļūt par lielisku dāvanu mīļotajai sievietei, simbolizējot to, ka sievietes ir ne tikai mātes vai ģimenes pavarda sargātājas, bet arī drosmīgas, vienreizējas un spēcīgas valdnieces. Monētas aversā attēlots Viņas Majestātes karalienes Elizabetes II portrets.
Interesanti, kāpēc uz monētas ir attēlota Viņas Majestāte Karaliene Elizabete II vai citi Niue simboli? Vai arī vēlaties uzzināt, kāpēc mēs kaļam dolārus? Lasiet ŠEIT.