Apraksts
Fon Hohenheims nebija parasts ārsts – viņš bija alķīmiķis, eksperimentētājs, medicīnas revolucionārs, pasaulīgs teologs, astrologs, renesanses filozofs un gaišreģis ar pravietisku ietekmi. Par alķīmiķa lielajiem talantiem un gudrību liecina arī viņa devīze “alterius non sit qui suus esse potest” (latv. “Lai nekas nepieder citam, kas var piederēt pašam”). Šis cilvēks, saukts par ārstu Paracelzu, nostiprināja ķīmijas nozīmi medicīnā, tāpēc viņu bieži uzskata par toksikoloģijas zinātnes pamatlicēju. Turklāt viņš bija pirmais, kurš pasludināja, ka “viss, kas padara cilvēku slimu, arī viņu izārstē”, ja to lieto mazās devās – tas iezīmēja mūsdienu homeopātijas pirmsākumus.
Lai gan mēs zinām daudz par viņa biogrāfiju, fon Hohenheima personības ēnas puses joprojām ir noslēpumos tītas. Vēsturnieki spriež, ka Paracelzs par okultismu interesējies jau agrā bērnībā, kad uzzināja par metāliem, kas “aug” zemē. Precīzas šī viņa dzīves perioda detaļas ir apvītas ar leģendām un māņticību, taču kā slavenam ķīmiķim viņam neapšaubāmi bija iespēja vērot metālu pārvērtības kausēšanas katlos. Ņemot vērā, ka tas viss notika 16. gadsimtā, viņš, iespējams, arī izvirzīja hipotēzi par svina pārvēršanos zeltā – transformāciju, ko tā laika alķīmiķi uzskatīja par iespējamu.
Neskatoties uz savu laikabiedru “ierastajām” idejām, ārstu Paracelzu tāpat aizrāva arī daudz tumšākas un zaimojošākas lietas – viņš bija pirmais, kurš rakstīja par sarežģīto mākslīgā cilvēka radīšanas procesu. Ironiski, ka šis detalizētais homunkula (latīņu val. homunculus – “mazs vīrietis, miniatūrs cilvēks”) radīšanas apraksts kļuva par Paracelza magnum opus. Mūsu ierobežota izlaiduma kolekcijas monēta “Paracelsus” ir veltīta šim stāstam.
Neparastā mākslas darba reversā ir attēlota homunkula dzimšana laboratorijas kolbā, kurā ārsts Paracelzs ieliek slepenu sastāvdaļu, kas simboliski iezīmēta ar smaragdzaļu “Swarovski” kristālu. Radītāju un viņa mākslas darbu ieskauj dažādas okultas detaļas, piemēram, lauva, kas rij sauli, ragaina čūska, kas izelpo uguni un vairākas citas mītiskas būtnes. Saule un mēness abās ārsta Paracelza pusēs simbolizē dienas un nakts ciklu, kura laikā piedzimst homunkuls.
Monēta “Paracelsus” ir izkalta, izmantojot vecinātu sudrabu ar papildu augsta reljefa virsmas vecināšanas apdari. Monētas abās pusēs ir vairāki segmentāri apzeltīti elementi, piemēram, alķīmiķa kolba. Mūsu meistaru lepnums – oriģināla maliņa ar stilizētu čūsku Uroboros, kas simbolizē mūžīgo dzīves un nāves ciklu. Aversa centrā atainots stilizēts Niue ģerbonis, zem tā sakrustotas cīņas nūjas katoua – Niue salas simbols, un virs tā ir uzrakstīta salas devīze “atua Niue tukulagi”.
Interesanti, kāpēc uz monētas ir attēlota Viņas Majestāte Karaliene Elizabete II vai citi Niue simboli? Vai arī vēlaties uzzināt, kāpēc mēs kaļam dolārus? Lasiet ŠEIT.