Apraksts
Gan mūsu pagāniskajā, gan tūkstošiem gadu ilgajā austrumu filozofijā Saules (jeb uguns) zīme iezīmē visa sākumu un ieņem viscienītāko vietu metafiziskajā sistēmā. Daudzas tautas, tostarp arī balti, pielūdza Sauli par gaismas, dinamiskas enerģijas, dzīvības un eksistences nodrošināšanu kopumā. Bez Saules nebūtu nekā – tā ir visu transformējošā spēka metafora.
Neskatoties uz dzīves sākuma vadmotīvu, etnokosmoloģijā Saules (uguns) simboli joprojām tiek attiecināti uz vīrišķo aizsākumu. Šī personifikācija savu sievišķo formu iegūst no mākslinieces Eurikas Urbanavičiūtes gleznām «Sievietes», kas iedvesmoja sēriju un bija feminisma ideju piesātinātas. Šeit «Saule», kas lūkojas skatītājā ar dziļām acīm, ir noslēpumaina un jaunības svaiguma pilna: plaukstās plīvo maigas liesmu mēles, savukārt plīvojošos matus rotā plaukstoši ziedi un seno pagānu simbols – Saules krusti.
«Portretos iemiesoju personāža iekšējās emocijas, ainavās neredzamos kolorītus, gleznu varoņus ieskauju ar gaismas un ēnu spēles krāsām un formām, faktūrām, dabā redzamiem dabas elementiem, piešķiru tiem misticiskumu un simbolismu», stāsta sērijas dizaina autore.
Kolekcijas sudraba monētas «Saule» virsma ir apstrādāta sendinātā veidā, reversu izrotā iespaidīga UV apdruka. Aversa malās ap pentagrammu izvietoti 5 to iemiesojošie primārie elementi, kas sastopami filozofijās, kam ir pagāniskas saknes – gaiss, zeme , uguns , ūdens un Saule⊕, kas visu apvieno un dod dzīvību. Centrā atainots stilizēts Ņujē ģerbonis, zem tā sakrustotas cīņas nūjas katoua – Ņujē salas simbols, un virs tā ir uzrakstīta salas devīze «atua Niue tukulagi».
Interesanti, kāpēc uz monētas ir attēlota Viņas Majestāte Karaliene Elizabete II vai citi Ņujē simboli? Vai arī vēlaties uzzināt, kāpēc mēs kaļam dolārus? Lasiet ŠEIT.